פדיון פיצויים משיכת כספי פיצויים חישוב פיצויים

פדיון פיצויים משיכת כספי פיצויים חישוב פיצויים 

פוטרתם מהעבודה או התפטרתם והחלטתם למשוך את הפיצויים ? הנה מדריך לחישוב כספי פיצויים לעובד שפוטר וגם המקרים בהם זכאי עובד לפיצויים גם אם הוא התפטר. אז הנה נצא לדרך , ניקח נשימה ארוכה והרבה סבלנות , כי בדרך מחכות לכם חברות הביטוח וקרנות הפנסיה שלא ממש רוצות שתמשכו את כספי הפיצויים.

החל משנת 2023 רשות המיסים פרסמה נוהל חדש וטופס 161 שאמור להקל על העובד ומעביד לבצע התחשבנות לגבי הפיצויים. במקום שני טפסים יש כעת טופס אחד לעובד ולמעביד והוא כולל את ההתחשבנות מאז תחילת העבודה של העובד אצל המעביד ופירוט הקופות. האמור בכתבה אינו בגדר ייעוץ או הנחיות אישיות כמתחייב על פי כל דין. הנחיות והוראות החוק גוברות. 

האם כדאי למשוך כספי פיצויים

לא ! במרבית המקרים לא כדאי למשוך כספי פיצויים המהווים כמחצית מהבסיס לפנסיה בגיל פרישה. למעט מקרים שבהם הפיצויים משמשים למחיה לאחר תקופת הפיטורים או בצעד מחושב כיסוי חלק מהמשכנתא כחלק מתכנון פיננסי או תכנון מס מוקדם , בדרך כלל לא כדאי למשוך פיצויים.

עוד באתר ברכות ותמונות לאחל שנה טובה ומתוקה 

לממש את הפטור ממס על הפיצויים 

את כספי הפיצויים ניתן למשוך רק לאחר סיום עבודה. מה זאת אומרת?. לאחר התפטרות או לאחר פיטורים יהיו תחת אותם תקנות מס הכנסה. לכל עובד יש פטור על כספי פיצויים , בשנת 2017 , בגובה של 12,200 לכל שנת עבודה אצל המעסיק. הנה דוגמאות . מה חשוב לזכור?. אם בחרתם למשוך את הכסף, בהכרח הפנסיה העתידית שלכם תקטן. 

דוגמא ראשונה לקבלת פיצויים ללא מס

משה עבד אצל בני ישראל 40 שנה והשכר הקובע בעת הפיטורים היה 5,000 ש"ח . בקופת הפיצויים הצטברו 200,000 בדיוק . גובה הפטור של משה 40*12,200 = 488,000 גובה הפיצויים ללא מס = 200,000

דוגמא שנייה פטור ממס הכנסה על כספי חיסכון פנסיוני 

יעקב עבד אצל לבן 7 שנים והשכר הקובע בעת הפיטורים היה 15,000 ש"ח . בקופת הפיצויים הצטברו 105,000 בדיוק . גובה הפטור של משה 7*12,200 = 85400 . גובה הפיצויים ללא מס = 85,400 , יתרת הפיצויים למשיכה 19,600 ש"ח פיצויים חייבים במס ניתן להשאיר בקופה או לבקש הגדלת הפטור ב 50% מפקיד שומה

 מה צריך לעשות על מנת לבצע משיכת כספי פיצויים

  1. טופס 161 שהמעסיק חייב לתת לכם בעת הפיטורים . לא מסר המעביד טופס 161 מפורט – בצע עבירה
  2. מכתב מכתב שחרור כספי פיצויים מהמעסיק אל חברת הביטוח או לקרן הפנסיה . 
  3. משיכת כספי פיצויים מקרן פנסיה נעשית בתהליך זהה למשיכת כספי פיצויים מחברת ביטוח
  4. למלא בצורה מלאה וברורה את טופס משיכת פיצויים של חברת הביטוח או קרן הפנסיה. מומלץ להגיע פיזית.  במידה ואין לכם סוכן , לסניף השירות של חברת הביטוח או קרן הפנסיה  , להגיש את הטפסים ולבקש עותק עם נאמן למקור. חשוב מאד להתייעץ עם סוכן הביטוח או יועץ מורשה לגבי מימוש הטבות המס.