נמלת אש הדברה והנחיות במקרה של עקיצה

נמלת אש הדברה והנחיות במקרה של עקיצה הנחיות לטיפים חשובים לציבור 

מעת לעת מופעים בישראל חרקים ממדינות זרות ופוגעות במרקם האקולוגי של הארץ. אחת התופעות המדאיגות, כמדי קיץ, היא תופעת נמלי האש. מה בכתבה? מדריך מעודכן ובו כל המידע לציבור אודות נמלת אש הדברה והנחיות במקרה של עקיצה הנחיות לטיפים חשובים לציבור. 

מהיכן היא הגיעה לישראל?. נמלת אש הדברה מה עושים במקרה של עקיצה? 

מדובר במין פולש. הוא זוהה לראשונה בדרום הארץ ובבקעה. השנה, קיץ 2023 נערכה ישראל בהיבט של ההדברה. כיצד מדבירים נמלי אש?. ראשית יש לזהות את התפוצה שלה ברחבי הארץ. המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים קיימו פעילות ארצית נרחבת לניטור הנמלה הקטנה באזורים נרחבים מצפון הארץ לדרומה; המטרה: הגברת המודעות של הרשויות המקומיות להימצאות הנמלה בשטחים הציבוריים והטיפול הנדרש.

עוד באתר FREE TV האפליקציה החדשה לצפייה בסרטים וסדרות

מה עושים במקרה של עקיצת נמלי אש?. 

לפי דברי ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה:. "לא רק שנמלת האש הקטנה עוקצת ומכאיבה לבני אדם, היא גם פוגעת בכל סביבתה. הנמלה הוגדרה כמין פולש מהמאה הגרועים בעולם ומחסלת חרקים וזוחלים בסביבתה.

הנמלה עוקצת בני אדם בכל שעות היום, בבית ומבחוץ לבית. עקיצת בני אדם מתרחשת פעמים רבות כאשר הנמלים נלכדות בין עור הגוף לבגדים.

נמלת אש הדברה והנחיות במקרה של עקיצה מה עושים איך מדבירים מדריך מעודכן

נמלת אש הדברה והנחיות במקרה של עקיצה מה עושים איך מדבירים מדריך מעודכן

תופעות לוואי עקיצה של נמלי אש מה לעשות במקרה של עקיצה?

עקיצת הנמלה כואבת מאוד ויוצרת מעין כווייה על העור הנותרת כמה שעות עד ימים. אצל מקצת מהאנשים יכולה להתפתח תגובה אלרגית חריפה. נוסף כל פגיעה באדם, הנמלה עלולה לפגוע בחיות בית.

אפשר לשכך את הכאב ואת תחושת הצריבה באמצעות מריחת משחה וקירור המקום בקרח. חיטוי מקום העקיצה ימנע זיהום אפשרי.
במקרה של חשד לתגובה חריפה כתוצאה מעקיצת נמלת האש הקטנה יש לפנות מיד למרכז הרפואי הקרוב.

איך מזהים עקיצה של הנמלה?. שלא כמיני הנמלים המקומיות, עקיצתה של נמלת האש כואבת מאוד ויוצרת מעין כווייה. 

כך תדבירו את נמלת האש הקטנה הנחיות המשרד להגנת הסביבה

באתר המשרד מצויים תכשירי הדברה שיש בהם ציון מיוחד כמיועדים להדברת נמלת האש הקטנה. כל התכשירים הללו הם מסוג פיתיון רעיל, שהנמלים אוספות לתוך הקן, וכך יש פגיעה גם במלכה ולא רק בפועלות. יש להשתמש בתכשירים אלו אך רק בהתאם להוראות התווית.

איך מתחילים את ההדברה של הנמלה בחצר הבית?. כטיפול ראשוני מומלץ להדביר את נמלת האש הקטנה בעזרת פיתיונות גרגריים מחוץ לבית – בכל שטח הגינה והחצר. אם טיפול זה לא פתר את הבעיה ניתן לפזר פיתיונות גרגריים או פיתיון ג'ל גם בתוך הבית.

המלצות לשימוש נכון בפיתיון גרגרי נגד נמלים של אש נמלת אש הדברה 
  1. חשוב לא להשקות את הגינה יומיים לפני הפיזור, ביום הפיזור ולמחרת הפיזור (סה"כ 4 ימים), מאחר שהגרגרים מאבדים מיעילותם על משטחים רטובים.
  2. יש לפזר את התכשיר בשטח מוקדם בבוקר (קרינת שמש חזקה פוגעת ביעילות הגרגרים).
  3. אין לערבב ריסוס עם פיזור פיתיונות. שימוש בתכשירי הדברה אחרים בריסוס נגד נמלים באופן כללי פוגע ביעילות הפיתיונות המיועדים לנמלת האש הקטנה.
  4. השימוש בחלק מהתכשירים מותר לקהל הרחב.  
  5. מה עושים במקרה של התרבות הנמלה?. במקרים של נגיעות קשה מומלץ להזמין מדביר מוסמך, בעל רישיון הדברה בתוקף מהמשרד להגנת הסביבה. 
 צפו בווידאו איתור נמלי אש בגנים ציבוריים צילום המשרד לאיכות הסביבה 

קרדיט לסרטון: איתור נמלי אש בגנים ציבוריים צילום המשרד לאיכות הסביבה איתי לחמי ראש צוות פקחי מזיקים צילום צחי סיטבון, המשרד להגנת הסביבה